Tarım Bakanı Açıkladı.

Tarım Bakanı Açıkladı.

12 Okunma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Tarım Bakanı Açıkladı ve sözlerine Öncelikle geçmiş olsun çok büyük bir tehlike atlattık yerleşim yerlerini tehdit eden bir yangınla dün saat 15.10 itibariyle başlamış olan bir yangınla yerleşim yerlerini tehdit altına aldığı kısa da bir süre olsa tedbir amaçlı bazı yerleşim yerlerinde boşaltmak durumunda kaldık.

Dalaman’da Karacaağaç mevkiindeki bir zirai tarladan çıkan bir yangın ilk tespitlerimiz bu Kayadibi Mahallesi’nde ilerlemesi devam ediyordu bu ilerleme Dün ilerleyen saatlerde durdu.Ama görecek ve bunun aşağı mahalleleri olan Kepez ve Taşbaşı mahallelerinde de ün itibariyle devam etti İki tedbir amaçlı Kepez ve Taşbaşı mahallelerinde yapmıştık.Ama şu saat itibariyle şunu söyleyebilirim Bu tedbir amaçlı boşaltılan mahallelere ek seviyesine tekrar geri dönüşler başladı.

Ben yurt dışındaydım ilk çıkış saatlerinden itibaren yangını takip ettim Bu yangın büyüklük itibariyle çok büyük bir yangın olmamakla birlikte yerleşim yerlerine tehdit ettiği için çok ciddi aldığımız bir yangında valimizin koordinasyonunda devletin tüm kurumları çok güzel bir çalışma yaptı.Tabii başta Orman Genel müdürlüğümüz olmak üzere Devlet Su İşleri Karayolları ve yerel belediyelerimiz ile birlikte çok güzel bir çalışma gerçekleştirdi biliyorsunuz akşam saatlerinde helikopter uçuşu olmuyor.

Dalaman Yangınında Son Açıklama Tarım Bakanından.

Ama sabaha kadar da karadan tüm söndürme faaliyetleri devam etti Sabahın ilk ışıkları ile beraber sabah 5.30 itibariyle helikopterlerde tekrar çalışmaya katıldı ve çalışmayı Hala da devam ettiriyorlar Biraz önce yangın mahallinde yukarıdan helikopterle ziyaret ettim yani korktuğumuz gibi değil ama korktuğumuz kısmı yerleşim yerlerini tehdit etmesiydi can ve mal kaybı mız yok Allah’a şükürler olsun.

Sadece burada içinde kimse olmayan Ve henüz kalan olmayan bir otelin Biz bir miktar etkilenmiş gözüküyor Bir butik otel bir miktar etkilenmiş gibi gözüküyor.Bunun dışında önemli bir Kaybımız yok olarak gözüküyor. Tabii ki sıcaklık Dün 37 derecelerde nemin 100’de 18 olması ve 40 kilometrenin üzerinde bir rüzgar olması dün gün boyunca bu yangının hızlı şekilde büyümesini etkileyen faktörlerden bir tanesi oldu.

Ancak ekiplerimiz 15 helikopter 105 arazöz 18 tane iş makinesi ve 520 personelle buraya müdahale ediyorlar.ilk tespitlere göre Dün akşamdan beri telaffuz edilen bir rakam var 350 hektar diye yukarıya çıktık Baktık yangın diğer yere atlamış.

Bakan Detayları İle Duyurdu.


Bu ne kadar büyük olduğunun Yani tamamen kontrol altına aldıktan ve tamamen söndürdükten sonra herhalde bununda tespitini yapacağız.Yangının büyüklüğü itibarı ile söyleyeyim Türkiye’nin en büyük yangını 17000 hektardır.

Yani bu anlamda çok büyük bir yangın olmamakla beraber bizi Tabii yürekleri hoplatan yerleşim yerlerini tehdit ediyor.Tabii ki burada bu saatlere kadar konuşulmaması en baş sebeplerinden biri de Kahramanlara mümkün olduğunca Rüzgar’ın sertliği bu yangının sönmesini engelliyor.

2018’de 685 tane yangın 2019’da 730 tane yangın çıkmış yani ay ay karşılaştırıyorum aynı ayları ama 2018 de etkilenen 1525 hektar 2019’da 828 hektar yani yangın başına 2 hektarın üzerinde bir alan etkilenirken, şimdi bir hektarın altına inmiş durumda.Orman Genel müdürlüğümüz 180 yaşında hakikaten dünyada özellikle yangınla mücadelede açık ara farkla dünyada birinciyiz.3 dakika olan yangına müdahale’mizde İnşallah önümüzdeki günlerde de 1 dakikaya indirme hedefimiz var.

Çünkü burada en önemli şey bir ağacımız daha ağır yaralanmasın.Bütün derdimiz bütün tasamız bu, tabii ki önce Can.Onu söylüyoruz ama onun dışında Biz ağaçları da canlı kabul ediyoruz.Onların da bir tanesinin daha az yanması bizim için son derece önemli.O yüzden bir saniye daha az hızlı müdahale etmek yangına son derece önemli, yangının sebepleri ne gelince yani istatistiksel olarak konuşuyorum %90 insan kaynaklı ne yazık ki kendi kendine çıkan yangından O yüzden bu olaylar yaşamak son derece dikkatli olmamızda fayda var.

Türkiye’nin önünde ormanlık alanlarında bir tanesi aynı zamanda turizm cenneti şu anda.Biz buradaki yangını kontrol altına alınabildi diyormuyuz.Yangın kontrol altında tamamen söndürülmüş ve soğutulması çalışmaları devam ediyor diyemem. Ama yangın Şu an şu saat itibariyle tamamen kontrol altında.

Tabii ki ilerleyen saatlerde hava şartlarını değişikliğine göre tam söndürmeden bunu söyleyemeyiz.Ama şu an ezbere Eğer benimle beraber yukarıya çıkmış olsaydınız yangının korku vermeyen bir görüntü verdiğini zaten sizde gözlerinizle şahit olursunuz.Yangınlar dan uçakta ömrüm Geçti helikopterler sayısını arttırdık ve helikopterler daha işin açıkçası efekti Çünkü uçağın yangınların içine müdahale etmesi ve yangın içerisine manevra yapmazsa arkadan çok kolay olmuyor.

Helikopterlerin manevrası çok daha kolay o yüzden bu yıl itibariyle Biz helikopterlerin sayısını artırarak Yangınlarda ki hem müdahale zamanımızı hem de yangın içerisindeki manevra mızın ve başarılarımızın artarak devam edeceğine inanıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Fenerbahçe Edin Visca Transferi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

indirtr.org